Agjencia Zhurnal.KS
Kuzhina

Sytliaç me çokollatë dhe banane

Ëmbëlsirë e shëndetshme dhe e parezistueshme, e cila përgatitet shumë lehtë!

Përbërësit:

– 200 g oriz (të larë dhe të kulluar);
– 2 lugë sheqer;
– sheqer vaniljeje;
– 250 ml qumësht sipas dëshirës (qumësht bimor apo qumësht lope);
– banane të pjekura (shtypni me pirun),
– 50 g çokollatë të zezë,
– kanellë (sipas dëshirës).

Përgatitja:

Hidhni ujë dhe sheqer në një enë me fund të trashë, dhe kur sheqeri të shkrihet, shtoni orizin.

Vazhdoni gatimin në një temperaturë mesatare, duke e përzier herë pas here, derisa orizi të zihet.

Kur orizi të zbutet, shtoni gradualisht qumësht. Sapo sytliaçi të trashet, hiqeni nga zjarri dhe përzieni bananet dhe çokollatën e shkrirë.

Përzieni me një lugë ushqimi në mënyrë që masa të jetë e barabartë.

Nëse është e nevojshme, shtoni edhe pak sheqer.

Shërbejeni të nxehtë ose të ftohtë, në enë qelqi.

Dekoroni me kanellë.

Postime të ngjashme

Petulla të shijshme

S.B.

RINIA Center prej tani me pikë shitje edhe në Shkup

S.B.

Sallatë e ngrohtë me patate me mish toni

S.B.

Shije magjepsëse orientale: Sytliaçi origjinal turk është një kënaqësi për grykësit e vërtetë!

S.B.

Puding me fara Chia dhe kafe

S.B.

Brokoli me parmezan: Një recetë që do ta pëlqeni pa masë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...