Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Telefonat Xiaomi me kamera të padukshme po vijnë në vitin 2021

Xiaomi tregon në një video se si do të duken selfiet me teknologjinë e re të kamerave.

Pa një vrimë dhe pa elementë tërheqës: Xiaomi ka gjetur teknologjinë e saj që një kamerë nën ekran të tregtohet dhe kështu siguron një ekran të vazhdueshëm të telefonit inteligjent.

Kompania ka publikuar një video që shpjegon përfitimet e teknologjisë së re të kamerave, transmeton Telegrafi.

Gjenerata e 3-të e kamerave

Dihej tashmë që prodhuesi po punonte në një teknologji të tillë. Imazhet e para nga telefonat inteligjentë me kamera të padukshme u shfaqën në dhjetor të vitit 2019. Në atë kohë, megjithatë, Xiaomi thoshte se teknologjia nuk ishte akoma e përshtatshme.

Gjenerata e tretë e kamerës tani do të përdoret nën ekran në vitin 2021.

Sidoqoftë, drita e mjaftueshme duhet të kalojë përmes kësaj pjese të ekranit në kamera, pasi hapësirat midis pikselave janë zgjeruar. Për më tepër, softveri i kamerës është përmirësuar në mënyrë që të mos ketë dallim midis fotove dhe selfies “normale”.

Ende nuk dihet se cili telefon inteligjent do të pajiset me teknologjinë e re. Por mendohet se vetëm telefonat me çmime më të larta do ta kenë këtë teknologji.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...