Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Teleskopi hapësinor Hubble i NASA-s kap një pamje mahnitëse të valës së shpërthimit të supernovas

Teleskopi hapësinor Hubble i NASA / ESA kapi një imazh të mahnitshëm që tregon një pjesë të vogël të valës së shpërthimit të supernovës Cygnus, e vendosur afërsisht 2400 vjet dritë larg.

Kjo mbetje e supernovës e mori emrin nga pozicioni i saj në konstelacionin verior të Cygnus, transmeton Telegrafi.

Konstelacioni Cygnus përmban yllin Deneb, një nga yjet më të ndritshëm në qiellin e natës.

Shpërthimi origjinal i supernovës copëtoi një yll që po vdiste rreth 20 herë më masiv se Dielli ynë midis 10,000-20,000 vjet më parë.

Që nga ajo kohë, mbetja është zgjeruar 60 vjet dritë nga qendra e saj.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...