Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

TikTok do ta padisë Shtëpinë e Bardhë!

TikTok po planifikon të padisë administratën Trump, duke kundërshtuar urdhrin ekzekutiv të presidentit që ndalon shërbimin nga Shtetet e Bashkuara.

Aplikacioni për shpërndarjen e videove jashtëzakonisht të popullarizuara me muzikë do të ngrejë padi federale kundër Shtëpisë së Bardhë të martën, thuhet sipas një personi që ishte përfshirë direkt në padinë e ardhshme, por i cili nuk ishte i autorizuar të fliste për kompaninë.

Ai do të paraqitet në Gjykatën e Qarkut të Sh.B.A-së për Qarkun Jugor të Kalifornisë, ku bazohen operacionet amerikane të TikTok, tha ky burim.

NPR ka mësuar se procesi gjyqësor do të argumentojë se veprimi i gjerë i Presidentit Trump është antikushtetues sepse nuk arriti t’i japë kompanisë një shans për t’iu përgjigjur. Ai gjithashtu pretendon se arsyetimi i sigurisë kombëtare të administratës për urdhrin është i pabazë, sipas burimit.

“Ai bazohet në spekulime dhe hamendje të pastra,” tha burimi. “Urdhri nuk ka gjetje faktesh, thjesht përsërit retorikën që ka shkelur në lidhje me Kinën.”

Shtëpia e Bardhë nuk pranoi të komentojë çështjet gjyqësore të pritura, por mbrojti urdhrin ekzekutiv të presidentit.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...