Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Toka në pandemi/ Mbi 55.3 milionë të infektuar me COVID-19 në mbarë botën

Numri i personave të infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19) në botë ka tejkaluar shifrën 55,3 milionë.

Portali “Worldometer” publikon statistika të përditësuara të pasqyrës epidemiologjike globale që nga fillimi i pandemisë COVID-19, ndërsa sipas të dhënave më të reja, numri i rasteve të infeksioneve në botë është rritur në 55.349.954.

Deri më tani në botë kanë vdekur 1.332.328 persona nga koronavirusi, ndërsa janë shëruar 38.493.826. Numri i rasteve aktive momentalisht është 15.523.800.

Pandemia e COVID-19 më shumë ka goditur Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), ku janë infektuar 11.538.057 persona.

Sipas numrit të të infektuarve, SHBA ndiqet nga India (8.874.290), Brazili (5.876.740), Franca (1.991.233), Rusia (1.948.603), Spanja (1.521.899) dhe Britania (1.390.681), Argjentina (1.318.384), Italia (1.205.881), Kolumbia (1.205.217), Meksika (1.009.396), Peruja (938.268), Gjermania (817.526) dhe Irani (775.121).

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...