Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Trajanov: Teza e plasuara nga Bullgaria janë jashtëzakonisht të rrezikshme dhe armiqësore për vendin tonë

Shkup, 19 tetor – Duke folur në ‘Vetëm e vërteta’ Pavle Trajanov nga LD tha se Bullgaria po bënte teza absurde në lidhje me çështjen maqedonase.

“Bullgaria vë teza absurde në çështjen maqedonase sepse gjuha është tipari kryesor që shënon një komb. Kjo do të thotë që nëse ai kundërshton gjuhën tonë, ai kundërshton popullin maqedonas dhe unë mendoj se është jashtëzakonisht e papërgjegjshme për Bullgarinë të përcaktojë historinë tonë edhe më pak se çfarë duhet të shkruhet në librat shkollorë të përdorur nga studentët tanë.

Këto teza të vendosura nga Bullgaria janë jashtëzakonisht të rrezikshme dhe mund të them se ato janë teza armiqësore ndaj vendit tonë. Si shtet duhet të bashkohemi për të ndërtuar unitetin për të pasur një strategji të veçantë se si të ruajmë vlerat tona.

Shpresoj që në këtë vend të ketë vija të kuqe që nuk guxojnë të prishen jashtë tyre. “Bullgaria ka paraqitur teza plotësisht të papranueshme dhe ne duhet t’u themi qartë atyre se gjuha është një tipar kryesor,” tha Trajanov.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...