Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Tre infermiere në Klinikën Universitare në Shkup janë infektuar me coronavirus

Shkup, 22 tetor, zhurnal.mk – Tre infermiere nga Klinika Universitare e Gjinekologjisë dhe Akusherisë janë pozitiv për Covid-19. Ata u infektuan përmes kontakteve familjare, ndërsa dy mjekë përfshirë drejtoreshën e Klinikës, Viktorija Jovanovska, janë në vetizolim për shkak të anëtarëve të sëmurë të familjeve të tyre.

Këtë e konfirmoi sot për MIA nga drejtoresha Jovanovska, e cila tha se tre infermieret u infektuan përmes kontakteve nga jashtë, përkatësisht kontaktit familjar, ndërsa jo në Klinikë.

“Të dy jemi mjekë në vetizolim, nuk jemi me vendim, por jemi në vetizolim sepse kemi më shumë se tre pacientë në familje. Jemi testuar edhe mjeku edhe unë jemi negativë. Nëna ime, motra ime dhe nipi im janë pozitiv dhe dy nga nipërit e mbesave të mia janë pozitivë. Nuk kam pasur asnjë kontakt me infermierët. Familjarët e mjekut janë gjithashtu pozitiv. Kjo është arsyeja pse ne jemi në vetizolim”, tha Jovanovska.

Ajo shtoi se të gjithë në Klinikë respektojnë protokollet për mbajtjen e pajisjeve mbrojtëse personale.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...