Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Trump do të heq Sudanin nga lista e shteteve sponsorizuese të terrorizmit

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se Sudani do të hiqet nga lista e shteteve sponsorizuese të terrorizmit pasi të paguajë qindra miliona dollarë për viktimat e sulmeve të së kaluarës dhe familjeve të tyre.

“Lajme të shkëlqyeshme! Qeveria e re e Sudanit, e cila po bën përparim të madh, u pajtua të paguajë 335 milionë dollarë për viktimat e terrorizmit në SHBA dhe familjet e tyre”, u shpreh Trump në Twitter.

“Sapo të depozitohen mjetet, unë do ta heq Sudanin nga lista e shteteve sponzorizuese të terrorizmit. Më në fund, drejtësi për popullin amerikan dhe një hap i madh për Sudanin”, shtoi ai.

Njoftimi shënon një moment historik në marrëdhëniet midis vendeve që janë përmirësuar në mënyrë të vazhdueshme pas rrëzimit të ish-udhëheqësit Omar al-Bashir në vitit 2019.

Sudani u vendos në listën e shteteve sponzorizuese të terrorizmit në vitin 1993 për akuzat se mbështeste grupet terroriste.

Në vitin 1997, Washington zyrtar vendosi sanksione ekonomike mbi Sudanin dhe i shtoi sanksionet një vit më vonë pas sulmeve ndaj ambasadave të SHBA-së në Kenia dhe Tanzani. Këto sulme u morrën përsipër nga al-Kaeda, e cila kishte përdorur Sudanin si bazën e tij të operacioneve.

Heqja e Sudanit nga lista e shteteve sponzorizuese të terrorizmit vjen përderisa administrata Trump vazhdon të kërkojë shtete tjera që do të vendosin marrëdhënie diplomatike me Izraelin, pasi muajin e kaluar këtë e zyrtarizuan Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini.

Është e paqartë nëse Sudani do të ndjekë shembullin, por heqja nga lista ishte e nevojshme përpara çdo zhvillimi të mundshëm diplomatik.

Pasi Sudani të hiqet zyrtarisht nga lista, në kuadër të shteteve sponzorizuese të terrorizmit do të mbeten vetëm tre shtete: Koreja e Veriut, Irani dhe Siria.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...