Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Trumpi i jep 90 ditë kohë pronarit kinez të tërhiqet nga asetet e TikTok-ut në SHBA

Presidenti Donald Trump i ka dhënë kompanisë kineze ‘ByteDance’ 90 ditë që të tërhiqet nga çdo aset që ka mbështetur rrjetin social TikTok në SHBA.

Në urdhrin e Trumpit thuhet se ka prova përmes së cilave besohet se ‘ByteDance’ mund të ndërmarrë veprime që kërcënojnë sigurinë nacionale të SHBA-së.

Trumpi javën e kaluar kishte dhënë urdhër të ndalimit porse mbeti e paqartë se çfarë do të ndodhte me 100 milionë përdoruesit amerikanë të aplikacionit, kryesisht adoleshentë.

Aktualisht, Microsoft është në bisedime për të blerë aksione të TikTok-ut, raporton AP.

Fillimisht, Trump i ka dhënë 45 ditë që të ndaloj të gjitha transaksionet e kompanisë kineze në SHBA, por se ky afat është shtyrë në 90 ditë.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...