Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

U zhduk në Korab, i riu përfundon xhihadist në Siri?

Nga Xhevahir Zhabina

Ardian Pali është zhdukur prej 18 majit dhe prej asaj dite nuk ka asnjë informacion se ku ndodhet. I riu kishte dalë për të mbledhur bime mjekësore në malin e Korabit në Dibër sëbashku me familjarët.

Qindra banorë të zonës së Sllovës dolën për ta kërkuar, por nuk gjetën asnjë gjurmë. Kërkime u zhvilluan edhe në pjesën maqedonase pasi dyshohej se 18 vjecari mund të kishte kaluar në territorin e vendit fqinj për të mbledhur bimë medicinale. Por nga operacioni i forcave të policisë maqedonase nuk u gjet asnjë shenjë.

Në kushte të tilla prokuroria e Dibrës e cila po heton këtë zhdukje të mistershme e regjistroi procedimin për rrëmbim personi. Gjatë kryerjes së disa veprimeve prokuroria po ndjek një pistë e cila na kthen disa vite më pas ku qindra shqiptarë u rekrutuan nga shteti islamik dhe shkuan në Siri dhe Irak për të luftuar.

Hetuesit kanë disa të dhëna që Ardian Pali të ketë përfunduar në zonat e konfliktit të Siri. Nga disa verifikime paraprake dyshohet se 18 vjecari të jetë takuar me persona të tjerë në Maqedoni dhe Kosovë dhe me pas ka udhëtuar në Turqi, ndërsa destinacioni përfundimtarë ka qënë Siria.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...