Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Udhëheqja e Agimit të Artë mbyllet në burg, ja sa do të rrinë pas hekurave

Pas një procesi gjyqësor që zgjati 5 vite e gjysmë, gjykata dha dënime të ashpra për anëtarët e organizatës kriminale Agimi i Artë, duke dërguar në burg një total prej 38 të dënuarish, përfshirë grupin politik të udhëheqjes së ATHEX, drejtues të biznesit dhe ata të përfshirë në krime të rënda dhe sulme të dhunshme.

Nikos Michaloliakos, sekretari i përgjithshëm i Chrysi Avgi, eurodeputeti Giannis Lagos, Elias Kasidiaris, Elias Panagiotaros, zv / shefi Christos Pappas dhe George Germenis do të dërgohen në burg.

Të gjithë janë dënuar me 13 vjety burg nga gjykata për drejtimin e organizatës kriminale.

Artemis Mattheopoulos, i cili u dënua me 10 vjet burg, gjithashtu do të dërgohet në burg, ashtu si ish-deputetët e tjerë me dënime nga 6 ose 7 vjet pasi u dha lehtësimi.

Të vetmit nga 18 ish-deputetët e ATHEX që u pezulluan nga vuajtja e dënimit janë ish-deputetët Michalis Arvanitis, Chrysovalantis Alexopoulos, Stathis Boukouras, Eleni Zaroulia dhe Dimitris Koukoutsis.

George Roupakias po çohet në burg si autor i vrasjes së Pavlos Fyssas dhe drejtuesve të tjerë të njohur të biznesit të ATHEX që veprojnë në zonat e Pireut, të tilla si George Patelis, Anastasios Pantazis dhe Konstantinos Kazatzoglou.

Në total, Roupakias dhe trembëdhjetë persona të tjerë që morën pjesë në sulm në një mënyrë apo në një tjetër, si dhe të tjerët që morën pjesë në akte të ndryshme kriminale të ATHEX, do të shkojnë në burg për vrasjen e Fyssas.

Jo ​​vetëm ata që kishin dënime të rënda dhjetë vjet ose më shumë hynë në burg, por edhe të tjerë me gjashtë ose shtatë vjet, disa madje me pesë, diçka që nuk është e zakonshme në praktikën gjyqësore të Greqisë.

Për këtë qëllim, vendimi ishte jo vetëm në kundërshtim me pozicionin e prokurorit, por edhe me të gjitha parashikimet ose vlerësimet që flisnin për dhënien e pezullimit për më shumë të dënuar.

Vendimi vulosi në mënyrën më të rreptë dhe më të rëndë vullnetin e shtetit dhe drejtësisë për t’u marrë me fenomenin nazist.

Ky është vendimi i parë në një nivel pan-evropian që dënon nazistët me për aktivitete kriminale pas Luftës së Dytë Botërore.

Vendimi u pranua me parulla dhe duartrokitje nga të afërmit e viktimave dhe kryesisht nga nëna e këngëtarit Pavlos Fyssas.

Ekstraktet për ekzekutimin e vendimit janë lëshuar tashmë dhe shumë prej të dënuarve janë dorëzuar vullnetarisht, ndërsa të tjerët janë në kërkim.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...