Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Ujmani të quhet Liqeni Trump/ Kryeministri Hoti mirëpret propozimin e Grenell

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mirëpritur propozimin e ambasadorit Richard Grenell, që liqeni i Ujmanit të quhet “Liqeni Trump”. Hoti theksoi në mesazhin e tij në Facebook se kontributi i presidentit Donald Trump, për arritjen e marrëveshjes ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë, është i padiskutueshëm.

“E kam mirëpritur propozimin e ambasadorit Grenell që Liqeni i Ujmanit të quhet Liqeni i Presidentit Trump, në shenjë nderimi për rolin e tij të jashtëzakonshëm për arritjen e marrëveshjes historike për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë, si hap i madh drejt marrëveshjes përfundimtare politike, e cila duhet të rezultojë me njohje reciproke”, ka shkruar ai.

Në profilin e tij në Twitter, i dërguari i posaçëm i Washingtonit për dialogun Prishtinë-Beograd shkruante se të dy palët kanë rënë dakort për ndryshimin e emrit të liqenit më të rëndësishëm për ekonominë e Kosovës.

“Ajo se si të quhet liqeni që gjendet në Kosovë dhe Serbi, ka qenë një çështje delikare pavarësisht kompromisit të farkëruar nga Shtetet e Bashkuara për një studim fizibiliteti, për të krijuar vende pune dhe më shumë energji për rajonin. Kështu që të dyja palët kanë rënë dakord për një emër të ri: Liqeni Trump”, thuhej ne mesazhin e Grenell.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...