Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Uka: Institucionet nuk kanë bërë asgjë për personat me nevoja të veçanta

Deputeti i LVV-së, Fitim Uka në seancën e Kuvendit për personat me aftësi të kufizuara, ka thënë se është e pamjaftueshme që për këta persona të flasim vetëm në një ditë siç është data 3 dhjetor.

Uka ka thënë se mbështetja për personat me nevoja të veçanta nuk duhet të kufizohet vetëm në një datë.

“Ne duhet të tregojmë mirëkuptim dhe mbështetje për të gjitha nevojat e veçanta. Në kohën kur ne po flasim për këto nevoja ka një të vërtetë se institucionet tash e 20 vjet nuk kanë bërë asgjë. Nuk kemi ende statistika të sakta për numrin e personave me nevoja të veçanta”, tha Uka.

Uka shtoi se atyre ju eliminohet e drejta elementare që është shkollimi e pastaj edhe punësimi.

“Disa prej jush e për inate politike, keni mohuar që fëmijët me nevoja të veçanta të kenë asistentët dhe të arsimohen. Institucionet qeveritare kanë dështuar të sigurojnë minimum e mbështetjes për këta fëmijë” tha deputeti Uka.

Ai shtoi se në një shtet si është Kosova më së shumti e pësojnë kategoritë e cenueshme. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...