Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Varhelyi: Plani i investimeve për Ballkanin Perëndimor mund të ndryshojë peisazhin ekonomik të rajonit

Sofje, 10 nëntor, zhurnal.mk – Komisioneri i Zgjerimit i BE-së Oliver Varhelyi përshëndeti nënshkrimin e planit të veprimit për zhvillimin e tregut të përbashkët ekonomik në Ballkanin Perëndimor dhe theksoi se së bashku me Planin e Investimeve Ekonomike, ai përfaqëson një perspektivë të fortë për përparimin e rajonit.

“Një marrëveshje mbi një plan veprimi ambicioz për zhvillimin e një tregu të përbashkët rajonal që do të sigurojë qarkullimin e mallrave, shërbimeve, njerëzve dhe kapitalit është thelbësore. “Tregu i përbashkët rajonal do të rrisë tërheqjen dhe konkurrencën e rajonit dhe do ta ndihmojë atë të kthehet në një qendër investimesh, e cila është gjithashtu interesante për investitorët globalë që duan të zvogëlojnë distancën në tregun e BE”, tha ai.

Gjatë samitit virtual të liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe BE në Sofje, në kuadër të procesit të Berlinit, ai theksoi se Komisioni Evropian paraqiti një investim të fortë për të rritur ekonomitë e rajonit, për të përmirësuar konkurrencën e tyre, për të forcuar lidhjen dhe për të mbështetur transformimin e gjelbër dhe digjital.

Ai theksoi se Plani i Investimeve Ekonomike për Ballkanin Perëndimor mund të “ndryshojë peisazhin ekonomik të rajonit në katër ose pesë vitet e ardhshme”

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...