Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Vazhdojnë edhe sot protestat kundër shtrejtimit të energjisë elektrike

Shkup, 4 shtator, zhurnal.mk – Edhe sot do të vazhdojnë protestat kundër rrymës elektrike në Maqedoninë e Veriut. Nëpër disa qytete kanë paralajmëruar protesta, tashmë të organizuara nga një këshill i përbashkët.

Tetova, Kumanova, Gostivari, Shkupi dhe Uskana kanë paralajmëruar protesta nga ora 19:00 nëpër sheshet e qyteteve.

Tashmë ka kaluar afati i dhënë nga organizatorët e protestave drejtuar Qeverisë, Kuvendit, KRRE-se, ELEMI-t, EVN-së dhe institucioneve tjera lidhur me shtrenjtimin e rrymës elektrike për 7.4% nga KRRE.

Arijanit Xhaferi nga këshilli i protestave ka thënë se kanë informacione se përgatiten skenare për të njollosur qëllimin e protestave.

“Nga burime të brendshme në këto kompani energjetike na vijnë informata se përgatisin skenarë që të humbet besimi i njerëzve në këshillin organizues. Një nga skenarët që ata duan të na atribuojnë është djegia e nënstacioneve në disa qytete të vendit”.

“Kjo bëhet me qëllim që të defokusohet qëllimi ynë i pastër dhe të shkaktohet pakënaqësi te njerëzit nga nisma. Por duhet ta dinë se këto skenarë nuk do të “pinë ujë” te njerëzit, ata bëjnë përpjekje të paraqesin një realitet tjetër të imagjinuar nga ajo që qytetarët e dinë, ndërsa ato janë fakturat e larta nga shtrenjtimi i energjisë elektrike”, theksoi Arijanit Xhaferi.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...