Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Vazhdojnë luftimet Azerbajxhan-Armeni

Armenia dhe Azerbajxhani janë duke luftuar tash e 19 ditë rreth territorit kontestues të Nagorno-Karabakut.

Të dy palët akuzuan njëra-tjetrën për bombardimin e zonave civile brenda natës.

Gjatë bisedimeve në Moskë më 9 tetor, Azerbajxhani dhe Armenia ranë dakord për një armëpushim dhe vendimi hyri në fuqi të shtunën, 10 tetor, për arsye humanitare, me qëllim shkëmbimin e të burgosurve dhe gjetjen e trupave të të vrarëve në luftime. Përkundër kësaj, sulmet vazhduan.

Ministria e Punëve të Jashtme e Azerbajxhanit raportoi mbi përpjekjet e Armenisë për të marrë disa pozicione gjatë natës, por që pas përpjekjeve të pasuksesshme, u bombarduan vendbanimet civile në rajonet e Agdam, Ajabadi, Goranboi dhe Tatar.

Nga ana tjetër, mediat publikuan foto të spitalit që u shkatërrua gjatë sulmit në Azerbajxhan.

Ministria e Jashtme e rajonit të Nagorno-Karabakut raportoi se mosnjohja e mëtejshme e aleancës trepalëshe midis Turqisë, Azerbajxhanit dhe ‘terroristëve ndërkombëtarë’, nga bashkësia ndërkombëtare, mund të çojë në pasoja të pariparueshme jo vetëm për Kaukazin Jugor, por edhe jashtë këtij territori.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...