Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Vazhdojnë protestat e dhunshme në Minsk kundër Lukashenkos

Policia në Bjellorusi arrestoi të paktën 500 persona të Dielën, ndërsa mijëra protestues dolën përsëri në rrugë për të kërkuar zgjedhje të reja dhe dorëheqjen e Presidentit Alexandër Lukashenko.

Të paktën nëntë gazetarë u arrestuan, sipas Shoqatës Bjelloruse të Gazetarëve. Që kur zoti Lukashenko pretendoi fitoren në zgjedhjet e diskutueshme të 9 gushtit, me komisionin zgjedhor të vendit që tha se ai fitoi 80% të votave, protestuesit kanë dalë rregullisht në rrugë duke kërkuar dorëheqjen e tij dhe lirimin e të burgosurve politikë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...