Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Vdes kryenegociatori i palestinezëve në bisedimet e paqes me Izraelin

Një nga figurat më të shquara të politikës palestineze, Saeb Erekat, ka vdekur pasi është infektuar me koronavirus, konfirmuan të martën zyrtarët.

Erekat, 65 vjeç, ka vdekur në Jerusalem, në Qendrën Mjekësore Hadassah, ku është shtruar muajin e kaluar.

Ai ka qenë me vite kryenegociatori i palestinezëve në bisedimet për paqe me Izraelin.

Duke e përshkruar si “vëlla” dhe “luftëtar”, presidenti palestinez, Mahmoud Abbas, shpalli tri ditë zie për Erekatin.

Erekat po ashtu ka qenë sekretar i përgjithshëm i lëvizjes kryesore palestineze të njohur si Organizata Çlirimtare e Palestinës, si dhe këshilltar i Abbasit.

Ai ka marrë pjesë në negocimin e Marrëveshjeve të Oslos, më 1993, me të cilat është krijuar Autoriteti Palestinez dhe palestinezëve u është dhënë vetëqeverisje e kufizuar në Bregun Perëndimor dhe në Rripin e Gazës, për herë të parë prejse Izraeli i ka pushtuar territoret, më 1967.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...