Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Vizita jozyrtare e Ramës në Malin e Zi fyen partitë: U interesua për qeverinë tonë, ndërhyu në punët e brendshme

Shtypi malazez ka komentuar sot, vizitën jozyrtare të kryeministrit shqiptar Edi Rama në Malin e Zi dhe reagimet që ka ngjalluar ajo vizitë.

Sipas Vijesti, “gjatë vizitës së tij jozyrtare në Malin e Zi, Kryeministri shqiptar Edi Rama u takua gjithashtu me Presidentin e Malit të Zi dhe udhëheqësin e PDS, Milo Gjukanoviç,  sipas burimeve jozyrtare.

Kabineti i kreut të shtetit nuk iu përgjigj pyetjeve të “Vijesti” nëse Gjukanoviç u takua me Ramën të hënën dhe pse nuk u njoftua vizita e kryeministrit shqiptar.

Pas drekës me Gjukanoviç, Rama bisedoi në Tuz me Nik Gjeloshajn të listës shqiptare “Nik Gjeloshaj – Genci Nimanbegu”. Sipas Vijesti, Rama nuk ka biseduar me përfaqësues të tjerë të partive shqiptare.

Gjeloshaj konfirmoi se ishte takuar me Ramën, por nuk donte të fliste për detajet. Burimi i “Vijesti” pretendon se tema e takimit ishte procesi paszgjedhor në Malin e Zi dhe pjesëmarrja në qeveri e koalicionit shqiptar “Nik Djelosaj – Genci Nimanbegu”.

Më 23 shtator, Gjelosaj njoftoi për “Vijesti” se ai do të merrte pjesë në negociatat me koalicionin e ri qeverisës për formimin e qeverisë dhe se një nga kërkesat do të ishte ndryshimi i Rregullores së Punës të Parlamentit të Malit të Zi.

Ai nuk donte t’i përgjigjej pyetjes nëse Rama bisedoi me të për shkak të njoftimit se do të merrte pjesë në negociata me qeverinë e re.

“Vijesti” gjithashtu iu mohua një përgjigje nëse Kryeministri i Shqipërisë është kundër pjesëmarrjes së Gjeloshajt në qeverinë e re.

Demos, një anëtar i koalicionit që përbën shumicën në Asamble, vlerësoi se për aq sa kjo vizitë ishte atipike dhe jo karakteristike për rregullat e marrëdhënieve ndërkombëtare, po nuk është një risi kur bëhet fjalë për vizitat në Malin e Zi.

“Kryeministri Rama nuk është aspak problem në këtë histori, sepse ai vetëm vazhdoi praktikën më të gjerë që zbatohet për Malin e Zi dhe për të cilën qeveria malazeze është përgjegjëse,” tha udhëheqësi i Demos Miodrag Lekiç.

Ai tha se qeveria e re duhet të ndryshojë këtë praktikë, pa futur inovacione të veçanta dhe origjinale “por thjesht duke zbatuar modelin dhe protokollin e zakonshëm nga bota serioze”.

Partia Socialiste e Popullit pyeti pse qeveria aktuale nuk reagoi ndaj vizitës jozyrtare të një zyrtari të lartë shqiptar në Malin e Zi.

“PSP është e shqetësuar për faktin se qeveria akoma aktuale, e kryesuar nga PDS dhe Kryeministri i saj Dusko Markoviç, nuk reagoi ndaj informacionit që Kryeministri i një vendi të huaj ishte në vendin tonë të merrej jozyrtarisht me vendimet e personelit të qeverisë së ardhshme.”

Ata shtuan se kjo procedurë e Kryeministrit shqiptar nuk duhet të kalojë pa u vënë re.

“Zotërinj, një zyrtar i një shteti tjetër erdhi tek juaji për të rregulluar një qeveri të re për ju. Jo, jo, nuk është ai që ju akuzuat menjëherë për ndërhyrje, por shoku juaj nga Shqipëria.”

Qeveria nuk iu përgjigj pyetjeve të “Vijesti” nëse ata kishin informacion në lidhje me vizitën e Ramës dhe nëse Kryeministri shqiptar u takua me Markoviç.

Rama mbështeti Milo Gjukanoviç dhe PSD në fushatën zgjedhore: “Faleminderit që ekziston, i dashur Milo, jo vetëm për Malin e Zi, por edhe për Shqipërinë dhe shqiptarët në Mal të Zi, në Kosovë, kudo në rajon, për rajonin tonë në tërësi,” tha Rama në një mesazh video.

Partia PDS e Gjukanoviç nuk arriti të siguronte një shumicë parlamentare pas zgjedhjeve. Shumica në Asamble tani përbëhet nga koalicionet “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, “Paqja është kombi ynë” dhe “Bardh e zi”.

Lekiç: Janë shkelur rregullat e zakonshme të vizitave ndërkombëtare

Lekiç tha se qeveria malazeze kishte shkelur të paktën dy gjëra duke vendosur një praktikë të tillë.

“Së pari, ajo shkeli rregullat e zakonshme të vizitave ndërkombëtare. Së dyti, shkeli rregullin e respektit simbolik dhe real të dinjitetit shtetëror të vendit të saj duke u paraqitur si një vend i shpërbërë politikisht-territorialisht. Përfaqësues të tjerë të vendeve, veçanërisht nga rajoni, shpesh vinin së pari në pjesët e vendit tonë ku jetojnë pakicat e të njëjtit komb, dhe pastaj ata  shkonin në Podgoricën zyrtare “, deklaroi Lekiç.

Siç kujtoi ai, kjo kohët e fundit u aplikua për Presidentin e Kroacisë, Zoran Milanoviç, i cili arriti në Tivat me anije luftarake, kreu takime në Gjirin e Kotorrit dhe më pas u takua me zyrtarë malazezë në Cetinje dhe Podgorica.

“Gjithashtu, politikanë nga Bosnja dhe Kosova vizituan pjesë të Malit të Zi dhe më vonë ndoshta vazhduan për në Podgoricë,” tha Lekiç”, shkruan Vijesti.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...