Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

VMRO, ASH dhe AA kërkojnë formim të komisionit të ri kundër Covid 19

Shkup, 26 tetor – Grupi Parlamentar i VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit “Ripërtrirja e Maqedonisë” bashkë me partitë tjera opozitare në Kuvend – Aleancën për Shqiptarët, Alternativën dhe “Të Majtën” kanë dorëzuar propozim ligj për plotësimin e ligjit për mbrojtje rë popullatës nga sëmundjet infektive me procedurë të shkurtuar.

“Qëllimi i këtij ligji është të formohet Komisioni që do të përbëhet nga profesionistë që janë dëshmuar në fushëveprimet e tyre dhe të cilët me punën e tyre objektive dhe marrjen e vendimeve do të kontribuojnë për normalizimin e situatës së vështirë”.

Përbërjen e Komisionit me propozim të Qeverisë e zgjedh Kuvendi dhe e njëjta parashihet të ketë 11 anëtarë, ku do të merrnin pjesë Ministri I Shëndetësisë dhe Drejtori I Qendrës për Menaxhim me Kriza, kurse 9 anëtarët tjerë do të ishin-tre infektologë, dy epidemiologë, dy mikrobiologë, një imunolg dhe një internist.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...