Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

VMRO: Bislimovski është anëtarë partiak, nuk mund të jetë kryerar i Komisionit rregullator

Shkup, 12 shtator – Bislimovski ishte anëtar i organeve të partisë së Zaevit, duke shkelur ligjin, e vendosi atë në krye të Rregullatorit për të rritur çmimin e energjisë elektrike

Marko Bislimovski nuk është i pavarur dhe profesionist, ai është një zyrtar partiak i LSDM-së, i cili përmbush kërkesat dhe dëshirat e Zoran Zaev. Në vitin 2011, Marko Bislimovski u zgjodh anëtar i Këshillit Ekonomiko – Social të LSDM, një organ dhe komision i partisë. Bislimovski është një figurë e partisë, dhe prej aty ai nuk mund të jetë një ekspert i pavarur që do të përfaqësojë qytetarët, por një zyrtar i partisë që kujdeset për interesat e biznesit të Zaevit.

Marko Bislimovski shkel ligjin për energjinë dhe artin. 17 rr. 5 të së njëjtës, e cila është vendimtare që Kryetari i Komisionit Rregullator të Energjisë nuk duhet të jetë zyrtar në një parti politike. Marko Bislimovski është një zyrtar në një parti politike. Vetë emërimi i Marko Bislimovskit si President i ERC është shkelje e Ligjit për Energji.

Edhe këtu, propozuesi mban përgjegjësi. Marko Bislimovski është presidenti i paligjshëm i ERC. Sipas nenit 19 paragrafi 6 pika 2 të Ligjit të Energjisë i cili thotë se Presidenti i ERC mund të shkarkohet nëse ai ka shkelur detyrimet e paanësisë dhe pavarësisë. Bislimovski e bëri atë, me vetë faktin se ai është anëtar i një organi partie dhe kështu një zyrtar i partisë, sipas VMRO.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...