Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

VMRO-DPMNE: Qeveria nuk ka realizuar as 30 për qind të tre pakove të masave të deritanishme

Shkup, 25 shtator, zhurnal.mk – Partia më e madhe opozitare, VMRO-DPMNE përmes një kumtese me shkrim thonë se pushteti mafioz i Zaevit nuk ka as plan, as strategji që të përballet me pasojat ekonomike nga kriza ekonomike.

“Ajo që ekonomia ra për 12,7% për vetëm tre muaj, ajo që mbi 40 mijë persona mbetën pa punë, ajo që pushteti krijoi borxh të ri prej një miliard, nuk mjafton që të heqin dorë nga politikat e saj. Tashmë tre muaj kaluan që prej kur u mbajtën zgjedhjet, ndërsa pushteti i tenderëve ende nuk ka ofruar pakon e katërt të masave për bizneset. Dukshëm po bëhen gati me pagesa të reja populiste me qëllim që të blejnë paqe sociale edhe një muaj, përderisa ekonomia po ngulfatet në probleme. Se përveç ryshfetit të zhveshur nuk ka mbështetje thelbësore për firmat flet ajo që sipas të dhënave të prezantuara në publik qeveria nuk ka realizuar as 30 për qind të tri masave të deritanishme, ndërsa tani është shpërndarë me paralajmërimin për pakon e katërt të masave antikrizë” potencojnë nga VMRO-DPMNE.

Nga kjo parti mes tjerash thonë se dukshëm është se krimi dhe korrupsioni i pushtetit i mori paratë, ndërsa ekonominë dhe qytetarët i la të fundosen në varfëri.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...