Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Zaev – Bregu: Jemi të hapur për bashkëpunim rajonal në rrugën e përmbushjes së qëllimit strategjik të integrimit evropian të vendit

Shkup, 21 shtator – Kryeministri Zoran Zaev, sot u takua me Sekretaren e Përgjithshme të Këshillit për Bashkëpunim Rajonal, Majlinda Bregu, ku u theksua rëndësia e rritjes së vazhdueshme të bashkëpunimit rajonal midis vendeve të rajonit në ballafaqimin e sfidave, duke i marrë parasysh nevojat në fushën e zhvillimit ekonomik, përmirësimin e konkurrencës, përmirësimin e infrastrukturës digjitale dhe investimin në rrjedhën e lirë të tregtisë.

Kryeministri Zaev, siç informojnë nga shërbimi për shtyp i qeverisë, shprehu besim se Qeveria garanton vazhdimësi në zbatimin e prioriteteve të përbashkëta strategjike, anëtarësimin në NATO dhe BE, avancimin e marrëdhënieve ndëretnike dhe fqinjësore dhe përpjekjet e vazhdueshme për rritjen ekonomike dhe zhvillimin dhe menaxhimin e suksesshëm me pandeminë globale të virusit KOVID-19.

Në takim, gjithashtu, u theksuan edhe më shumë aktivitete të Këshillit për Bashkëpunim Rajonal, që synojnë lehtësimin dhe avancimin e bashkëpunimit rajonal me qëllim të arritjes së qëllimit strategjik të integrimit evropian të vendit tonë, i cili është i përkushtuar për të mbajtur marrëdhënie miqësore me fqinjët dhe tejkalimin e krizës shëndetësoro-ekonomike.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...