Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Zaev: Për vaksinat kundër Covid-19 janë planifikuar 6.7 milion euro

Shkup, 16 nëntor, zhurnal.mk – Për vaksinat kundër Covid-19 janë planifikuar 390 milionë denarë, gjegjësisht 6.7 milion euro, ndërsa për ilaçin Remdesivir 67.5 milion euro theksoi kryeministri Zoran Zaev për servisin publik.

“Nga kredia me Bankën Botërore, 90 milion janë parashikuar edhe për vaksinën, dhe në takimet vjetore ata gjithashtu thanë se ata do t’i japin shtesë shtetit vetëm për vaksinë. Pra, ka mjete të siguruara dhe nëse ka nevojë për më shumë, tani për tani ka mjete të mjaftueshme për vaksinat”.

Kryeministri Zoran Zaev tha se projeksioni ynë është 800 mijë vaksina, duke treguar çmimet nga disa prodhues – 10.47 euro për një vaksinë ose 21 euro për të dyja dozat.

Maqedonia e Veriut është në sistemin KOVAKS përmes të cilit rezervohen vaksinat. Zaev tha se ndoshta do të paguajmë paradhënie në fillim të dhjetorit, ndërsa në vitin 2021 do të jenë edhe 390 milion denarë ose 6.7 milion euro.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...