Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Zaev pret që para Procesit të Berlinit të takohet me Borisovin për Goce Dellçevin

Shkup, 23 shtator, zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev dhe ambasadori David Geer sot mbajtën konferencë për shtyp në Qeverinë RVM-së.

Kryeministri, paralajmëroi takim me homologun bullgar, Bojko Borisov jo më vonë se 10 nëntori, për të biseduar lidhur me çështjen e Goce Dellçevit dhe bashkë-organizimin e Samitit të Sofjes në kornizë të Procesit të Berlinit, që është paralajmëruar të mbahet më 10 dhe 11 nëntor. Zaev tha se për këtë po pret konfirmim nga pala bullgare. U shpreh optimist se ndërkohë komisioni e ekspertëve do të ofrojnë mundësi për tejkalimin e dallimeve.

“Nuk do të lejojmë arsye për anulime të reja”, tha Zaev duke shtuar se me ambasadorin e BE-së ka pasur takim të frytshëm dhe se kapitujt duhet të hapen.

Ai theksoi se optimizëm vendosin sinjalet e partnerëve evropian, se çështjet bilaterale nuk duhet të jenë gurrë për pengimin e fazës së parë të bisedimeve.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...