Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Zbulohet letra që po bën bujë, ja ç’shkruante Thaçi pak para se të jepte Dorëheqjen

Është publikuar në media letra e Hashim Thaçi, më 5 nëntor ku pak para se të jepte dorëheqjen ka vënë në dijeni Vjosa Osmanin, Avdullah Hotin dhe kryetaren e Gjykatës Kushtetuese për dorëheqjen e tij si pasojë e konfirmimit të aktakuzës së Speciales.

Dorëheqja e tij nga pozita e të parit të shtetit ka ardhur pasi Dhomat e Specializuara ia kanë konfirmuar aktakuzën e ngritur gjashtë muaj më parë nga Prokuroria Speciale. Pas shkuarjes në Hagë, ushtruese e detyrës së presidentes ka mbetur Vjosa Osmani, e cila sipas Kushtetutës nuk mund të u sthrojë një pozitë të tillë më shumë se 6 muaj.

Partitë politike në vend s’kanë ende konsensus për ndonjë emër për president. Deri tani, lideri i AAK’së. Ramush Haradinaj, është i vetmi që ka shprehur hapur dëshirën e tij për të pasuar Thaçin.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...