Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Zëdhënësi i VV-së: Kurti nuk është anti-amerikan

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu, ka reaguar pas deklaratave të emisarit amerikan për dialogun, Richard Grenell, i cili ka deklaruar se Kurti “ka qenë dhe është kundër Amerikës”.

Kryeziu thotë se Grenell nuk ishte i saktë në këtë koment të tij, pasi sipas tij “ Kurti vazhdimisht ka synim ruajtjen e interesave dhe raporteve mes Kosovës e Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.

”Richard Grenell nuk është i saktë sepse Albin Kurti nuk është anti-amerikan. Synimi për t’i ruajtur interesat dhe avancuar këto interesa, nuk është anti-amerikanizëm përkundrazi është vlerë e promovuar nga vetë Shtetet e Bashkuara të Amerikës”.

Ai po ashtu tha se nuk ka mundësi që një vend pro-amerikan të votojë një anti-amerikan siç ka bërë populli i Kosovës.

”Nuk mendoj që është vlerësim i drejtë, sepse në një vend i cili pas SHBA-ve, është më pro-amerikani, nuk ka se si një anti-amerikan të jetë lideri më i votuar dhe më i përkrahuri në zgjedhjet e fundit”, ka thënë ai për klan Kosova.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...