Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Zv/kryeministri bullgar Donçev: Shkupi ta shfrytëzon mundësinë

Sofje, 11 nëntor, zhurnal.mk – Zv/kryeministri i Bullgarisë, Tomisllav Donçev në një prononcim për “BTV” ka komentuar mardhëniet maqedono-bullgare si dhe kontestin e hapur mes dy vendeve, transmeton Zhurnal.

Ai vlerson se Shkupi duhet ta shfrytëzon mundësinë që e ka, por nuk dha parashikime për zgjidhjen e çështjeve të hapura mes dy vendeve.

“Bullgaria ka ndërmarrë hapa të mjaftueshëm për mbështetje të Maqedonisë së Veriut gjatë viteve të fundit. Sofja nuk e konteston identitetin e popullatës në Maqedonisë së Veriut. Për dallim nga identiteti, që secili mund të zgjedh se si ndjehet, ekziston shkencë historike e cila punon me fakte”, tha Donçev.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...